ingression

Ale ten nasz dom, Europa może być kontynentem naszych pragnień: Europą obywatelską, otwartą, tolerancyjną: kontynentem dbającym o interesy swoich mieszkańców, respektującym różnorodność kulturową w obrębie Europy – od Norwegii po Gibraltar, od Lizbony po Lwów.
Ta kultura była tu budowana przez wieki, a opiera się na podobnych zasadach i na dziedzictwie kulturowym wspólnym niewierzącym, chrześcijanom i Żydom. Obcy znajdowali tu ochronę, ale zwykle (ale do tej pory, chcieli się integrować).
Bo jest u nas miejsce i dla przybyszów, możemy im dać schronienie, jeśli rzeczywiście tego potrzebują!
Ale nie dla tych, co chcą nam narzucić siłą swój światopogląd, którzy mają postawę roszczeniową i buduja u nas obcy świat, oparty na zasadach „swojego” systemu religijnego i – obcego nam stosunku do drugiego człowieka, opartego na przemocy, a nie na równouprawnieniu i zasadach demokracji.
Chcemy takiej Europy narodów, która reaguje, to znaczy broni nas przed inwazją. Europy, która traktuje obywateli swego kontynentu poważnie, to znaczy zabiega o ich bezpieczeństwo, chroni kobiety i mężczyzn. Chcemy, by władze Unii Europejskiej dbały o nasze interesy – o pokój w Europie i o wartości uznawane za europejskie.

…………….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *