doutes wątpliwosci

kiedy nas pytają…dlaczego?!otwórzmy księgę historii:
są tam daty, które wyznaczają nasze prawo do samostanowienia. Trzymajmy się tego mocno.
Dla nas niestety, są to daty: 1.09.39 i 17.09.39, grudzień 1943 i rok 1945, które oznaczają barbarzyńską kolonizacje Polski = okupacje naszego kraju.
Dlaczego? bo nie chcieliśmy kolaborować (collaborer) z okupantem = Niemcami, nazistami, barbarzyńcami. Zrobiliśmy to w imię wolności „naszej i waszej”, w imieniu swoim oraz wszystkich nacji, które u nas zamieszkiwały, bo w ciągu wieków przyjmowaliśmy ich z tolerancją, na naszym polskim terytorium. W dodatku – nasi żołnierze byli obecni we Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji i na innych frontach – walcząc przeciwko armii niemieckiej (w niektórych regionach Europy nie jest to tak ewidentne – kto z kim walczył)

Rachunek naszych strat był ogromny: miliony Polaków i Żydów i Cyganów i innych straciło życie; 2 mln Polaków zostało wysłanych przez Rosjan na Syberię, a po wojnie tysiące Polaków zostało zamordowanych, uwięzionych, a inni (jak mój dziadek, oficer wojsk alianckich) – nie mogli wrócić do Polski: żyli na emigracji nie z własnego wyboru. Kraj był zniszczony i zniewolony przez Rosjan. Taka była cena odwagi, może trochę głupiej…

Nie byliśmy odpowiedzialni za decyzje okupantów wobec nas i wobec innych nacji mieszkających w Polsce: decydowali za nas Niemcy – w latach 1939-45 i Rosjanie – w latach 1944-1989. Czy to jest jasne?
A teraz o kolaborantach, krótko:
Francja – kolaborowała, a połowa populacji żyła spokojnie, niektórzy czerpali zyski z tej sytuacji….
Skandynawia – kolaborowała, Rumunia, Słowacja, Łotwa, Litwa, Ukraina, Bułgaria także kolaborowały z Hitlerem. Nie mówimy o Rosji, Portugalii, Węgrach, Hiszpanii i Italii – bo to byli sojusznicy Hitlera i Niemiec.
A wiec?
Konkluzja: racjonalizujmy nasze kontakty i przekazujmy innym wiedzę o nas, bo…może nie wiedzą? Wnioski nasuwają się same: stop.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *